Ποιοι ήταν οι μεγάλοι νικητές στα 61α μουσικά βραβεία Grammy;

Η 61η απονομή των Βραβείων Grammy πραγματοποιήθηκε στις 10 Φεβρουαρίου στο Staples Center στο Los Angeles και μεταδόθηκε από το CBS. Στις 15 Ιανουαρίου ανακοινώθηκε πως η οικοδέσποινα και συντονίστρια της βραδιάς δεν θα είναι άλλη από την απαστράπτουσα Alicia Keys!

Οι δύο καλλιτέχνες με τις περισσότερες υποψηφιότητες στα 61α ετήσια βραβεία Grammy είναι και αμφότεροι από το χώρο του hip-hop. Ο Kendrick Lamar, το πρώτο μεγάλο φαβορί με οκτώ υποψηφιότητες και ο Drake ακολούθησε με επτά. Ο παραγωγός Boi-1da και η Brandi Carlile κέρδισαν από έξι, καθιστώντας την Carlile την γυναίκα με τις περισσότερες υποψηφιότητες για τα Gramys 2019. Οι Cardi B, Childish Gambino, HER, Lady Gaga, Maren Morris, ο παραγωγός Sounwave και ο mastering engineer Mike Bozzi ακολούθησαν με πέντε υποψηφιότητες.

Σε μια τελετή που κυριάρχησαν οι γυναίκες τραγουδίστριες και παρουσιάστριες, η Kacey Musgraves κέρδισε το album της χρονιάς και η Cardi B έγινε η πρώτη γυναίκα που κέρδισε το «best rap album» ως solo ερμηνεύτρια.

Στην αρχή της τελετής, η Alicia Keys, παρουσίασε τις «αδελφές τις»: Lady Gaga, Jada Pinkett Smith, Michelle Obama και Jennifer Lopez και τα μηνύματα έμπνευσης και ελπίδας συνέχισαν καθ ‘όλη τη διάρκεια της βραδιάς.

Το «This Is America» ​​του Childish Gambino κέρδισε τέσσερα βραβεία και το «Shallow» της Lady Gaga από την ταινία «A Star Is Born» κέρδισε δύο.

Record of the Year

Cardi B – I Like It

Brandi Carlile – The Joke

WINNER: Childish Gambino – This Is America

Lady Gaga & Bradley Cooper – Shallow

Drake – God’s Plan

Kendrick Lamar & SZA – All the Stars

Post Malone & 21 Savage – Rockstar

Zedd & Maren Morris – The Middle

Album of the Year

H.E.R. – H.E.R.

Brandi Carlile – By the Way, I Forgive You

Drake – Scorpion

Various Artists – Black Panther: The Album

WINNER: Kacey Musgraves – Golden Hour

Post Malone – Beerbongs & Bentleys

Cardi B – Invasion of Privacy

Janelle Monáe – Dirty Computer

Song of the Year

Brandi Carlile – The Joke

WINNER: Childish Gambino – This Is America

Drake – God’s Plan

Lady Gaga and Bradley Cooper – Shallow

Kendrick Lamar & SZA – All the Stars

Ella Mai – Boo’d Up

Shawn Mendes – In My Blood

Zedd, Maren Morris & Grey – The Middle

Best New Artist

Jorja Smith

Chloe X Halle

Luke Combs

Greta Van Fleet

H.E.R.

WINNER: Dua Lipa

Margo Price

Bebe Rexha

Best Pop Vocal Album

Camila – Camila Cabello

Meaning Of Life – Kelly Clarkson

WINNER: Sweetener – Ariana Grande

Shawn Mendes – Shawn Mendes

Beautiful Trauma – P!nk

Reputation – Taylor Swift

Best Pop Solo Performance

«Colors» – Beck

«Havana (Live)» – Camila Cabello

«God Is A Woman» – Ariana Grande

WINNER: «Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)» – Lady Gaga

«Better Now» – Post Malone

Best Pop Duo/Group Performance

«Fall In Line» – Christina Aguilera Featuring Demi Lovato

«Don’t Go Breaking My Heart» – Backstreet Boys

«‘S Wonderful» – Tony Bennett & Diana Krall

WINNER: «Shallow» – Lady Gaga & Bradley Cooper

«Girls Like You» – Maroon 5 Featuring Cardi B

«Say Something» – Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton

«The Middle» – Zedd, Maren Morris & Grey

Best Traditional Pop Vocal Album

Love Is Here To Stay – Tony Bennett & Diana Krall

WINNER: My Way – Willie Nelson

Nat «King» Cole & Me – Gregory Porter

Standards (Deluxe) – Seal

The Music…The Mem’ries…The Magic! – Barbra Streisand

Best Dance Recording

Northern Soul» – Above & Beyond Featuring Richard Bedford

«Ultimatum» – Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)

«Losing It» – Fisher

WINNER: «Electricity» – Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson

«Ghost Voices» – Virtual Self

Best Dance/Electronic Album

Singularity – Jon Hopkins

WINNER: Woman Worldwide – Justice

Treehouse – Sofi Tukker

Oil Of Every Pearl’s Un-Insides – SOPHIE

Lune Rouge – TOKiMONSTA

Best Contemporary Instrumental Album

The Emancipation Procrastination – Christian Scott aTunde Adjuah

WINNER: Steve Gadd Band – Steve Gadd Band

Modern Lore – Julian Lage

Laid Black – Marcus Miller

Protocol 4 – Simon Phillips

Best Rock Performance

«Four Out Of Five» – Arctic Monkeys

WINNER: «When Bad Does Good» – Chris Cornell

«Made An America» – THE FEVER 333

«Highway Tune» – Greta Van Fleet

«Uncomfortable» – Halestorm

Best Metal Performance

«Condemned To The Gallows» – Between The Buried And Me

«Honeycomb» – Deafheaven

WINNER: «Electric Messiah» – High On Fire

«Betrayer» – Trivium

«On My Teeth» – Underoath

Best Rock Song

«Black Smoke Rising» – Greta Van Fleet

«Jumpsuit» – Twenty One Pilots

«MANTRA» – Bring Me The Horizon

WINNER: «Masseduction» – St. Vincent

«Rats» – Ghost

Best Rock Album

Rainier Fog – Alice In Chains

M A N I A – Fall Out Boy

Prequelle – Ghost

WINNER: From The Fires – Greta Van Fleet

Pacific Daydream – Weezer

Best Alternative Music Album

Tranquility Base Hotel + Casino – Arctic Monkeys

WINNER: Colors – Beck

Utopia – Björk

American Utopia – David Byrne

Masseduction – St. Vincent

Best R&B Performance

«Long As I Live» – Toni Braxton

«Summer» – The Carters

«Y O Y» – Lalah Hathaway

WINNER: «Best Part» – H.E.R. Featuring Daniel Caesar

«First Began» – PJ Morton

Best Traditional R&B Performance

WINNER: «Bet Ain’t Worth The Hand» – Leon Bridges

«Don’t Fall Apart On Me Tonight» – Bettye LaVette

«Honest» – MAJOR.

WINNER: «How Deep Is Your Love» – PJ Morton Featuring Yebba

«Made For Love» – Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

Best R&B Song

WINNER: «Boo’d Up» – Ella Mai

«Come Through And Chill» – Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi

«Feels Like Summer» – Childish Gambino

«Focus» – H.E.R.

«Long As I Live» – Toni Braxton

Best Urban Contemporary Album

WINNER: Everything Is Love – The Carters

The Kids Are Alright – Chloe x Halle

Chris Dave And The Drumhedz – Chris Dave And The Drumhedz

War & Leisure – Miguel

Ventriloquism – Meshell Ndegeocello

Best R&B Album

SEX & CIGARETTES – Toni Braxton

GOOD THING – Leon Bridges

HONESTLY – Lalah Hathaway

WINNER: H.E.R. – H.E.R

GUMBO UNPLUGGED (LIVE) – PJ Morton

Best Rap Performance

«Be Careful» – Cardi B

«Nice For What» – Drake

WINNER: «King’s Dead» – Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake

WINNER: «Bubblin» – Anderson .Paak

«Sicko Mode» – Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

«Win» – Jay Rock

Best Rap/Sung Performance

«Like I Do» – Christina Aguilera Featuring Goldlink

«Pretty Little Fears» – 6lack Featuring J. Cole

WINNER: «This Is America» – Childish Gambino

«All The Stars» – Kendrick Lamar & SZA

«Rockstar» – Post Malone Featuring 21 Savage

Best Rap Song

WINNER: «God’s Plan» – Drake

«King’s Dead» – Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake

«Lucky You» – Eminem Featuring Joyner Lucas

«Sicko Mode» – Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

Best Rap Album

WINNER: INVASION OF PRIVACY – Cardi B

SWIMMING – Mac Miller

VICTORY LAP – Nipsey Hussle

DAYTONA – Pusha T

ASTROWORLD – Travis Scott

Best Country Solo Performance

«Wouldn’t It Be Great?» – Loretta Lynn

«Mona Lisas And Mad Hatters» – Maren Morris

WINNER: «Butterflies» – Kacey Musgraves

«Millionaire» – Chris Stapleton

«Parallel Line» – Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance

«Shoot Me Straight» – Brothers Osborne

WINNER: «Tequila» – Dan + Shay

«When Someone Stops Loving You» – Little Big Town

«Dear Hate» – Maren Morris Featuring Vince Gill

«Meant To Be» – Bebe Rexha & Florida Georgia Line

Best Country Song

«Break Up In The End» – Cole Swindell

«Dear Hate» – Maren Morris Featuring Vince Gill

«I Lived It» – Blake Shelton

WINNER: «Space Cowboy» – Kacey Musgraves

«Tequila» – Dan + Shay

«When Someone Stops Loving You» – Little Big Town

Best Country Album

Unapologetically – Kelsea Ballerini

Port Saint Joe – Brothers Osborne

Girl Going Nowhere – Ashley McBryde

WINNER: Golden Hour – Kacey Musgraves

From A Room: Volume 2 – Chris Stapleton

Best New Age Album

Hiraeth – Lisa Gerrard & David Kuckhemann

Beloved – Snatam Kaur

WINNER: Opium Moon – Opium Moon

Molecules Of Motion – Steve Roach

Moku Maluhia : Peaceful Island – Jim Kimo West

Best Improvised Jazz Solo

«Some Of That Sunshine» – Karrin Allyson

WINNER: «Don’t Fence Me In» – John Daversa Big Band Featuring DACA Artists

«We See» – Fred Hersch, soloists

«De-Dah» – Brad Mehldau Trio

«Cadenas» – Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

Best Jazz Vocal Album

My Mood Is You – Freddy Cole

The Questions – Kurt Elling

The Subject Tonight Is Love – Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace

If You Really Want – Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza

WINNER: The Window – Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album

Diamond Cut – Tia Fuller

Live In Europe – Fred Hersch Trio

Seymour Reads The Constitution! – Brad Mehldau Trio

Still Dreaming – Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade

WINNER: Emanon – The Wayne Shorter Quartet

Best Large Jazz Ensemble Album

All About That Basie – The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart

WINNER: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom – John Daversa Big Band Featuring DACA Artists

Presence – Orrin Evans And The Captain Black Big Band

All Can Work – John Hollenbeck Large Ensemble

Barefoot Dances And Other Visions – Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

Best Latin Jazz Album

Heart Of Brazil – Eddie Daniels

WINNER: Back To The Sunset – Dafnis Prieto Big Band

West Side Story Reimagined – Bobby Sanabria Multiverse Big Band

Cinque – Elio Villafranca

Yo Soy La Tradición – Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

Best Gospel Performance/Song

«You Will Win» – Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr

«Won’t He Do It» – Koryn Hawthorne

WINNER: «Never Alone» – Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly

«Cycles» – Jonathan McReynolds Featuring DOE; Jonathan McReynolds

«A Great Work» – Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

«Reckless Love» – Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson

WINNER: «You Say» – Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury

«Joy.» – for KING & COUNTRY; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom

«Grace Got You» – MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben

«Known» – Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells

Best Gospel Album

One Nation Under God – Jekalyn Carr

WINNER: Hiding Place – Tori Kelly

Make Room – Jonathan McReynolds

The Other Side – The Walls Group

A Great Work – Brian Courtney Wilson

Best Contemporary Christian Music Album

WINNER: Look Up Child – Lauren Daigle

Hallelujah Here Below – Elevation Worship

Living With A Fire – Jesus Culture

Surrounded – Michael W. Smith

Survivor: Live From Harding Prison – Zach Williams

Best Roots Gospel Album

WINNER: Unexpected – Jason Crabb

Clear Skies – Ernie Haase & Signature Sound

Favorites: Revisited By Request – The Isaacs

Still Standing – The Martins

Love Love Love – Gordon Mote

Best Latin Pop Album

Prometo – Pablo Alboran

WINNER: Sincera – Claudia Brant

Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2 – Natalia Lafourcade

2:00 AM – Raquel Sofía

Vives – Carlos Vives

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

Claroscura – Aterciopelados

Coastcity – COASTCITY

Encanto Tropical – Monsieur Periné

Gourmet – Orishas

WINNER: Aztlán – Zoé

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Primero Soy Mexicana – Angela Aguilar

Mitad Y Mitad – Calibre 50

Totalmente Juan Gabriel Vol. II – Aida Cuevas

Cruzando Borders – Los Texmaniacs

Leyendas De Mi Pueblo – Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

WINNER: ¡México Por Siempre! – Luis Miguel

Best Tropical Latin Album

Pa’ Mi Gente – Charlie Aponte

Legado – Formell Y Los Van Van

Orquesta Akokán – Orquesta Akokán

Ponle Actitud – Felipe Peláez

WINNER: Anniversary – Spanish Harlem Orchestra

Best American Roots Performance

«Kick Rocks» – Sean Ardoin

«Saint James Infirmary Blues» – Jon Batiste

WINNER: «The Joke» –  Brandi Carlile

«All On My Mind» – Anderson East

«Last Man Standing» – Willie Nelson

Best American Roots Song

«All The Trouble» – Lee Ann Womack

«Build A Bridge» – Mavis Staples

WINNER: «The Joke» – Brandi Carlile

«Knockin’ On Your Screen Door» – John Prine

«Summer’s End» – John Prine

Best Americana Album

WINNER: By The Way, I Forgive You – Brandi Carlile

Things Have Changed – Bettye LaVette

The Tree Of Forgiveness – John Prine

The Lonely, The Lonesome & The Gone – Lee Ann Womack

One Drop Of Truth – The Wood Brothers

Best Bluegrass Album

Portraits In Fiddles – Mike Barnett

Sister Sadie II – Sister Sadie

Rivers And Roads – Special Consensus

WINNER: The Travelin’ McCourys – The Travelin’ McCourys

North Of Despair – Wood & Wire

Best Traditional Blues Album

Something Smells Funky ‘Round Here – Elvin Bishop’s Big Fun Trio

Benton County Relic – Cedric Burnside

WINNER: The Blues Is Alive And Well – Buddy Guy

No Mercy In This Land – Ben Harper And Charlie Musselwhite

Don’t You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues Of Blue Lu Barker) – Maria Muldaur

Best Contemporary Blues Album

WINNER: Please Don’t Be Dead – Fantastic Negrito

Here In Babylon – Teresa James And The Rhythm Tramps

Cry No More – Danielle Nicole

Out Of The Blues – Boz Scaggs

Victor Wainwright And The Train – Victor Wainwright And The Train

Best Folk Album

Whistle Down The Wind – Joan Baez

Black Cowboys – Dom Flemons

Rifles & Rosary Beads – Mary Gauthier

Weed Garden – Iron & Wine

WINNER: All Ashore – Punch Brothers

Best Regional Roots Music Album

Kreole Rock And Soul – Sean Ardoin

Spyboy – Cha Wa

Aloha From Na Hoa – Na Hoa

WINNER: No ‘Ane’i – Kalani Pe’a

Mewasinsational – Cree Round Dance Songs – Young Spirit

Best Reggae Album

As The World Turns – Black Uhuru

Reggae Forever – Etana

Rebellion Rises – Ziggy Marley

A Matter Of Time – Protoje

WINNER: 44/876 – Sting & Shaggy

Best World Music Album

Deran – Bombino

Fenfo – Fatoumata Diawara

Black Times – Seun Kuti & Egypt 80

WINNER: Freedom – Soweto Gospel Choir

The Lost Songs Of World War II – Yiddish Glory

Best Children’s Album

WINNER: All The Sounds – Lucy Kalantari & The Jazz Cats

Building Blocks – Tim Kubart

Falu’s Bazaar – Falu

Giants Of Science – The Pop Ups

The Nation Of Imagine – Frank & Deane

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books and Storytelling)

Accessory To War (Neil deGrasse Tyson & Avis Lang) – Courtney B. Vance

Calypso – David Sedaris

Creative Quest – Questlove

WINNER: Faith – A Journey For All – Jimmy Carter

The Last Black Unicorn – Tiffany Haddish

Best Comedy Album

Annihilation – Patton Oswalt

WINNER: Equanimity & The Bird Revelation – Dave Chappelle

Noble Ape – Jim Gaffigan

Standup For Drummers – Fred Armisen

Tamborine – Chris Rock

Best Musical Theater Album

WINNER: The Band’s Visit – Original Broadway Cast

Carousel – 2018 Broadway Cast

Jesus Christ Superstar Live In Concert – Original Television Cast

My Fair Lady – 2018 Broadway Cast

Once On This Island – New Broadway Cast

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Call Me By Your Name (Various Artists)

Deadpool 2 (Various Artists)

WINNER: The Greatest Showman (Various Artists)

Lady Bird (Various Artists)

Stranger Things (Various Artists)

Best Score Soundtrack for Visual Media

WINNER: Black Panther – Ludwig Göransson

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer

Coco – Michael Giacchino

The Shape Of Water – Alexandre Desplat

Star Wars: The Last Jedi – John Williams

Best Song Written for Visual Media

«All The Stars» (Kendrick Lamar & SZA) Track from: Black Panther

«Mystery Of Love» (Sufjan Stevens) Track from: Call Me By Your Name

«Remember Me» (Miguel Featuring Natalia Lafourcade) Track from: Coco

WINNER: «Shallow» (Lady Gaga & Bradley Cooper) Track from: A Star Is Born

«This Is Me» (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble) Track from: The Greatest Showman

Best Instrumental Composition

WINNER: «Blut Und Boden (Blood And Soil)» – Terence Blanchard/Track from: Blackkklansman (Original Motion Picture Soundtrack)

«Chrysalis»- Jeremy Kittel (Kittel & Co.)

«Infinity War» – Alan Silvestri/ Track from: Avengers: Infinity War

«Mine Mission» – John Powell & John Williams/Track from: Solo: A Star Wars Story

«The Shape Of Water» – Alexandre Desplat/ Track from: Original Motion Picture Soundtrack The Shape Of Water

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

«Batman Theme» (TV) – Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis/Track from: Superheroes

«Change The World» – Take 6

«Madrid Finale» – John Powell/Track from: Original Motion Picture Score Ferdinand

«The Shape Of Water» – Alexandre Desplat/Track from: Original Motion Picture Soundtrack The Shape Of Water

WINNER: «Stars And Stripes Forever» – John Daversa Big Band Featuring DACA Artists/ Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom

Best Arrangement, Instruments and Vocals

«It Was A Very Good Year» – Matt Rollings & Kristin Wilkinson, Willie Nelson/Track from: My Way

«Jolene» – Dan Pugach & Nicole Zuraitis, Dan Pugach/Track from: Plus One

«Mona Lisa» – Vince Mendoza, Gregory Porter/Track from: Nat «King» Cole & Me

«Niña» – Gonzalo Grau, Magos Herrera & Brooklyn Rider/Track from: Dreamers

WINNER: «Spiderman Theme» – Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter/Track from: Superheroes

Best Recording Package

Be The Cowboy (Mitski)

Love Yourself: Tear (BTS)

WINNER: Masseduction (St. Vincent)

The Offering (The Chairman)

Well Kept Thing (Foxhole)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

Appetite For Destruction (Locked N’ Loaded Box) – Guns N’ Roses

I’ll Be Your Girl – The Decemberists

Pacific Northwest ’73-74′: The Complete Recordings – Grateful Dead

WINNER: Squeeze Box: The Complete Works Of «Weird Al» Yankovic – «Weird Al» Yankovic

Too Many Bad Habits – Johnny Nicholas

Best Album Notes

Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924 – Various Artists

4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings Of America’S Iconic Instrument – Charles A. Asbury

The 1960 Time Sessions – Sonny Clark Trio

The Product Of Our Souls: The Sound And Sway Of James Reese Europe’s Society Orchestra – Various Artists

Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981 (Deluxe Edition) – Bob Dylan

WINNER: Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris – Various Artists

Best Historical Album

Any Other Way – Jackie Shane

At The Louisiana Hayride Tonight… – Various Artists

Battleground Korea: Songs And Sounds Of America’s Forgotten War – Various Artists

A Rhapsody In Blue – The Extraordinary Life Of Oscar Levant – Oscar Levant

WINNER: Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris – Various Artists

Best Engineered Album, Non-Classical

All The Things That I Did And All The Things That I Didn’t Do – The Milk Carton Kids

WINNER: Colors – Beck

Earthtones – Bahamas

Head Over Heels – Chromeo

Voicenotes – Charlie Puth

Producer of the Year, Non-Classical

Boi-1da

Linda Perry

Kanye West

WINNER: Pharrell Williams

Larry Klein

Best Remixed Recording

«Audio (CID Remix)» (LSD)

«How Long (EDX’s Dubai Skyline Remix)» (Charlie Puth)

«Only Road (Cosmic Gate Remix)» (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)

«Stargazing (Kaskade Remix)» (Kygo Featuring Justin Jesso)

WINNER: «Walking Away (Mura Masa Remix)» (Haim)

Best Immersive Audio Album

WINNER: Eye In The Sky – 35th Anniversary Edition (The Alan Parsons Project)

Folketoner (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)

Seven Words From The Cross (Matthew Guard & Skylark)

Sommerro: Ujamaa & The Iceberg (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir)

Symbol (Engine-Earz Experiment)

Best Engineered Album, Classical

Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

John Williams At The Movies (Jerry Junkin & Dallas Winds)

Liquid Melancholy – Clarinet Music Of James M. Stephenson (John Bruce Yeh)

WINNER: Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11 (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)

Visions And Variations (A Far Cry)

Producer of the Year, Classical

WINNER: Blanton Alspaugh

David Frost

Elizabeth Ostrow

Judith Sherman

Dirk Sobotka

Best Orchestral Performance

Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4 (Seattle Symphony)

Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works (National Orchestral Institute Philharmonic)

Schumann: Symphonies Nos. 1-4 (San Francisco Symphony)

WINNER: Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11 (Boston Symphony Orchestra)

Best Opera Recording

Adams: Doctor Atomic (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)

WINNER: Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (The Santa Fe Opera Orchestra)

Lully: Alceste (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)

Strauss, R.: Der Rosenkavalier (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)

Verdi: Rigoletto (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)

Best Choral Performance

Chesnokov: Teach Me Thy Statutes (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)

Kastalsky: Memory Eternal (The Clarion Choir)

WINNER: McLoskey: Zealot Canticles (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)

Rachmaninov: The Bells (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)

Seven Words From The Cross (Skylark)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

WINNER: Anderson, Laurie: Landfall – Laurie Anderson & Kronos Quartet

Beethoven, Shostakovich & Bach – The Danish String Quartet

Blueprinting – Aizuri Quartet

Stravinsky: The Rite Of Spring Concerto For Two Pianos – Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin

Visions And Variations – A Far Cry

Best Classical Instrumental Solo

«Bartók: Piano Concerto No. 2» (Berliner Philharmoniker)

Biber: The Mystery Sonatas (Boston Baroque)

Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 In G Minor, Op. 26 (The Academy Of St. Martin In The Fields)

Glass: Three Pieces In The Shape Of A Square – Craig Morris

WINNER: «Kernis: Violin Concerto» (Seattle Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album

ARC (Les Violons Du Roy)

The Handel Album – Philippe Jaroussky

Mirages – Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles

Schubert: Winterreise – Randall Scarlata; Gilbert Kalish

WINNER: Songs Of Orpheus – Monteverdi, Caccini, D’India & Landi
Karim Sulayman; Jeannette Sorrell

Best Classical Compendium

WINNER: Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’; Poems Of Life; Glacier; Rush – JoAnn Falletta

Gold – The King’s Singers

The John Adams Edition – Simon Rattle

John Williams At The Movies – Jerry Junkin

Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi – Peter Oundjian

Best Contemporary Classical Composition

Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

«Du Yun: Air Glow» (International Contemporary Ensemble)

Heggie: Great Scott (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)

WINNER: «Kernis: Violin Concerto» (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)

«Mazzoli: Vespers For Violin» (Olivia De Prato)

Best Music Video

«Apes***» – The Carters

WINNER: «This Is America» – Childish Gambino

«I’m Not Racist» – Joyner Lucas

«PYNK» – Janelle Monáe

«MUMBO JUMBO» – Tierra Whack

Best Music Film

Life In 12 Bars – Eric Clapton

Whitney (Whitney Houston)

WINNER: Quincy – Quincy Jones

Itzhak -Itzhak Perlman

Pin It on Pinterest

Shares