Πόσο κοστίζουν οι πιο ακριβοί καφέδες του κόσμου;

Πόσο κοστίζουν οι πιο ακριβοί καφέδες του κόσμου;

Εσείς μπορεί να δίνετε 3-4 ευρώ για ένα πακέτο καφέ, κάποιοι που έχουν πιο εκλεπτυσμένο γούστο, όμως, μπορεί να τον… χρυσοπληρώνουν.

Το 99,9% των ενηλίκων δείχνει να μην μπορεί να κάνει βήμα χωρίς καφέ κάθε πρωί. Άλλος προτιμά λίγο εσπρέσο για να ξυπνήσει, άλλος φραπέ, κάποιοι δείχνουν ιδιαίτερη προτίμηση στον καφέ φίλτρου χειμώνα-καλοκαίρι κι άλλοι επιλέγουν ένα παγωμένο φρέντο καπουτσίνο για να πάει καλά η μέρα. Σίγουρα, όμως, κανείς δεν έχει στο μυαλό του τους παρακάτω καφέδες, καθώς αν έπινε αυτούς καθημερινά, ο προϋπολογισμός θα έπεφτε αρκετά έξω…

Blue Mountain (Wallenford Estate, Τζαμάικα) – 45 ευρώ το μισό κιλό
Ο καφές αυτός, όπως υποδεικνύει και το όνομά του, καλλιεργείται στα Blue Mountains της Τζαμάικα και είναι γνωστός για την ήπια και λιγότερο πικρή γεύση του. Τις τελευταίες δεκαετίες έχει κυκλοφορήσει πολύ κι έχει αποκτήσει φήμη σε διάφορα μέρη του κόσμου, κάτι που οδήγησε στην αύξηση της τιμής του, με το 80% να εξάγεται στην Ιαπωνία.

Fazenda Santa Ines (Minas Gerais, Βραζιλία) – 44 ευρώ το μισό κιλό
Καλλιεργείται στη Βραζιλία και συγκεκριμένα στην πολιτεία Minas Geraiz και η παραγωγή του στη φάρμα Fazenda Santa Ines είναι αρκετά εντυπωσιακή, καθώς ακολουθούνται ακόμη παραδοσιακές τεχνικές, χωρίς καμία αυτοποιημένη διαδικασία να παρεμβαίνει. Κι όσο για τη γεύση του; Θυμίζει τη γλυκύτητα μούρων και καραμέλας.

El Injerto (Huehuetenango, Γουατεμάλα) – 44 ευρώ το μισό κιλό
Προέρχεται από την περιοχή Huehuetenango της Γουατεμάλας και το 2006 κέρδισε το βραβείο Cup of Excellence, το πιο σημαντικό βραβείο που αφορά την ποιότητα ενός καφέ. Δεν είναι, λοιπόν, καθόλου τυχαίο που η τιμή του φτάνει τα 44 ευρώ για μισό κιλό καφέ.

St. Helena Coffee Company’s Island (St. Helena, Νότιος Ατλαντικός) – 70 ευρώ το μισό κιλό
Το νησί της St. Helena βρίσκεται περίπου 1900 χιλιόμετρα από την ακτή της Αφρικής κι εκεί είναι που καλλιεργείται και παράγεται αυτός ο αρκετά πιο ακριβός από τους προηγούμενους καφές. Η δημοφιλία του οφείλεται στον Ναπολέοντα Βοναπάρτη, ο οποίος τον εκθείαζε και μάλιστα φύτευε και ο ίδιος τους σπόρους του στο νησί St. Helena. Κι όποιος μπορεί να διαθέσει 70 ευρώ για μισό κιλό καφέ, θα μπορέσει να καταλάβει και περί τίνος πρόκειται.

Hacienda La Esmeralda (Boquete, Παναμάς) – 92 ευρώ το μισό κιλό
Καλλιεργείται αποκλειστικά στη μικρή πόλη Boquete του Παναμά κι έχει τόσο μοναδική γεύση, ώστε να τον απολαμβάνουν άνθρωποι σε όλο τον κόσμο, παρά την «τσιμπημένη» τιμή του. Καλλιεργείται κυρίως στη σκιά παλιών δέντρων guava κι έχει λάβει ουκ ολίγες φορές την πρώτη θέση σε διαγωνισμούς καφέ του Παναμά, αλλά και της Αμερικής.

Luwak Coffee (Ινδονησία) – 140 ευρώ το μισό κιλό
Η αρκετά υψηλή τιμή αυτού του καφέ, αλλά και ο ασυνήθιστος τρόπος παραγωγής του χαρίζουν εύκολα την πρώτη θέση στον καφέ Luwak της Ινδονησίας. Ο καφές αυτός παράγεται από κόκκους καφέ, οι οποίοι έχουν πρώτα καταναλωθεί από αγριόγατα της Ινδονησίας, κάτι που σημαίνει ότι προέρχεται από τα… κόπρανα του ζώου. Οι κόκκοι αυτοί πρέπει να περάσουν από το πεπτικό σύστημα των συγκεκριμένων ζώων πριν ξεκινήσει η παραγωγή κι αυτό δικαιολογεί την τιμή τους, αλλά και τη φήμη τους σε όλο τον κόσμο. Εσείς θα τον δοκιμάζατε;
5 από τα πιο ακριβά κρασιά που πουλήθηκαν ποτέ

5 από τα πιο ακριβά κρασιά που πουλήθηκαν ποτέ

Οι περισσότεροι συσχετίζουν την τιμή ενός κρασιού με την ηλικία του, αυτό, όμως, δεν ισχύει πάντα, τουλάχιστον σε κάποια από τα πιο ακριβά μπουκάλια κρασί του κόσμου…

Château Lafite, 1787 – 122.808 ευρώ
Εν προκειμένω το 1787 θεωρείται αρκετά παλιό, αλλά μην ξεχνάτε ότι ακόμη και το καλύτερο Bordeaux κρατάει περίπου 50 χρόνια, οπότε αυτόματα τα… 200 χρόνια αποκλείονται. Ο λόγος για τον οποίο το κρασί αυτό είναι τόσο ακριβό, είναι γιατί έχει πάνω του χαραγμένα τα αρχικά Th.J. του Τόμας Τζέφερσον, προέδρου των Η.Π.Α. και κύριου συντάκτη της Διακήρυξης της Ανεξαρτησίας. Ο ίδιος ήταν λάτρης του κρασιού και όσο βρισκόταν στη Γαλλία ως πρεσβευτής, επισκεπτόταν συχνά το Bordeaux. Τα αρχικά του υπάρχουν και σε άλλα δύο μπουκάλια κρασιού, επίσης πανάκριβα, το 1775 Sherry και το 1787 Chateau d’Yquem.
Jeroboam Of Château Mouton-Rothschild, 1945 – 243.890 ευρώ
Το μπουκάλι αυτό κόκκινο κρασί που πωλήθηκε το 2007 δεν είχε το φυσιολογικό μέγεθος μπουκαλιού – ήταν πολύ μεγαλύτερο. Συν του ότι το 1945 θεωρείται μια από τις καλύτερες σοδειές του 20ου αιώνα και το Mouton-Rothschild ένα από τα καλύτερα κόκκινα Bordeaux.
Inglenook Cabernet Sauvignon Napa Valley, 1941 – 19.369 ευρώ
Πουλήθηκε το 2004 και θεωρείται το πιο ακριβό αμερικάνικο κρασί που πουλήθηκε ποτέ. Ο διάσημος σκηνοθέτης Φράνσις Φορντ Κόπολα είναι ο ιδιοκτήτης του οινοποιείου Inglenook και όπως ο ίδιος δηλώνει για το ακριβό αυτό κρασί, είναι από τα καλύτερα που έχει δοκιμάσει ποτέ με τη γεύση του να έχει άρωμα πετάλων βιολέτας και τριαντάφυλλου.
Château Margaux, 1787 – 176.618 ευρώ
Η περίπτωση αυτή διαφέρει λίγο από τις άλλες, καθώς αυτό το μπουκάλι κρασί δεν πουλήθηκε ποτέ, ούτε έχει κάποιο μέγεθος μεγαλύτερο από το κανονικό. Αυτό που συνέβη είναι ότι τo 1989 το μπουκάλι αυτό συγκρούστηκε με ένα δίσκο σε ένα εστιατόριο της Νέας Υόρκης και ο Willaim Sokolin, έμπορος κρασιού, πήρε 176.618 ευρώ από την ασφάλεια!
Krug, 1928 – 16.641 ευρώ
Το ρεκόρ στη σαμπάνια έχει «σπάσει» πολλές φορές την τελευταία δεκαετία. Το 2005, ένα μπουκάλι Krug 1953 πουλήθηκε για 10.146 ευρώ και την ίδια χρονιά, ένα 6λιτρο μπουκάλι Louis Roederer, Cristal Brut 1990, Millenium 2000 πουλήθηκε για 13.836 ευρώ. Τελικά μια Krug 1928 πουλήθηκε το 2009 για 16.641 ευρώ στην πρώτη δημοπρασία Acker Merrall & Condit στο Χονγκ Κονγκ.
Η Disney σχεδιάζει την τηλεοπτική επιστροφή των Muppets για το 2020

Η Disney σχεδιάζει την τηλεοπτική επιστροφή των Muppets για το 2020

Ο Kermit, η Miss Piggy και η υπόλοιπη παρέα θα πρωταγωνιστήσουν σε μια νέα σειρά στο Disney+.

Έχουν περάσει περίπου πέντε χρόνια από την τελευταία εμφάνιση των Muppets, στην κωμωδία «Τα Μάππετς καταζητούνται» που σκηνοθέτησε ο James Bobin με τους Ricky GervaisTy Burrell και Tina Fey. Έκτοτε ο Kermit, η Miss Piggy και η υπόλοιπη παρέα εμφανίστηκε σε μια σειρά του ABC για ένα περίπου χρόνο και αγνοείται, όμως ένα άρθρο του Splash Report αποκαλύπτει πως η Disney ετοιμάζει μια νέα σειρά για την επερχόμενη υπηρεσία streaming της, το Disney+.
Σύμφωνα με το άρθρο ο Josh Gad και οι παραγωγοί Edward Kitsis και Adam Horowitz με θητεία στην τηλεοπτική σειρά «Once Upon A Time», έχουν αρχίσει τον σχεδιασμό της νέας σειράς των Muppets που φέρεται να τιτλοφορείται «Muppets Live Another Day». Στόχος των παραγωγών και της Disney είναι μια κυκλοφορία το 2020, όταν και θα βγει στον αέρα η νέα πλατφόρμα streaming.
Το ίδιο άρθρο αναφέρει πως η σειρά θα διαδραματίζεται μετά τα γεγονότα της ταινίας «The Muppets Take Manhattan» του 1984, με την ομάδα να έχει πλέον διαλυθεί. Ο Kermit αποφασίζει να επανενώσει την παρέα όταν ο πιανίστας Rowlf εξαφανίζεται μυστηριωδώς.
Καλύτερη βρετανική ταινία η “Ευνοούμενη” του Γ. Λάνθιμου

Καλύτερη βρετανική ταινία η “Ευνοούμενη” του Γ. Λάνθιμου

Η ταινία “The Favourite” (Η Ευνοούμενη) του Γιώργου Λάνθιμου, δικαίωσε τα προγνωστικά και απέσπασε το βραβείο της καλύτερης βρετανικής ταινίας κατά την απονομή των φετινών BAFTA.
Στην τελετή, που είναι σε εξέλιξη στο Ρόαγιαλ Άλμπερτ Χολ του Λονδίνου, η “Ευνοούμενη” απέσπασε επίσης τα βραβεία Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης και Μακιγιάζ και Κομμώσεων ενώ η Ρέιτσελ Βάις, η μία εκ των τριών πρωταγωνιστριών, τιμήθηκε με το βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου. Υποψήφια για το ίδιο βραβείο ήταν και η συμπρωταγωνίστριά της, Έμα Στόουν.

Η μαύρη κωμωδία εποχής του Λάνθιμου είναι υποψήφια συνολικά για 12 βραβεία, μεταξύ των οποίων και αυτά της καλύτερης ταινίας και καλύτερης σκηνοθεσίας.
Και βραβείο πρωτότυπου σεναρίου
Άλλο ένα βραβείο, αυτό του πρωτότυπου σεναρίου, απέσπασε η ταινία του Γιώργου Λάνθιμου The Favourite κατά την αποψινή, 72η απονομή των BAFTA στο Ρόαγιαλ Άλμπερτ Χολ του Λονδίνου.
Το σενάριο της μαύρης κωμωδίας εποχής έγραψαν οι Ντέμπορα Ντέιβις και Τόνι Μακναμάρα.
“Φτιάξαμε μια πολύ βρετανική ταινία, η υπόθεση είναι πολύ βρετανική”, σχολίασε νωρίτερα ο ίδιος ο Έλληνας σκηνοθέτης, μιλώντας από το κόκκινο χαλί στο πρακτορείο Reuters. “Είναι θαυμάσιο επειδή αναγνωρίζονται και οι συνεργάτες μου και για αυτό είμαι πολύ υπερήφανος”, πρόσθεσε.
Το βραβείο καλύτερου διασκευασμένου σεναρίου πήγε στο BlacKkKlansman του Σπάικ Λι ενώ ο Μπράντλεϊ Κούπερ κέρδισε το βραβείο μουσικής για την ταινία Ένα Αστέρι Γεννιέται.
Ο Μαχέρσαλα Άλι κέρδισε το βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου για την ερμηνεία του στην ταινία Το Πράσινο Βιβλίο.

61th GRAMMY Awards

61th GRAMMY Awards

Ποιοι ήταν οι μεγάλοι νικητές στα 61α μουσικά βραβεία Grammy;

Η 61η απονομή των Βραβείων Grammy πραγματοποιήθηκε στις 10 Φεβρουαρίου στο Staples Center στο Los Angeles και μεταδόθηκε από το CBS. Στις 15 Ιανουαρίου ανακοινώθηκε πως η οικοδέσποινα και συντονίστρια της βραδιάς δεν θα είναι άλλη από την απαστράπτουσα Alicia Keys!

Οι δύο καλλιτέχνες με τις περισσότερες υποψηφιότητες στα 61α ετήσια βραβεία Grammy είναι και αμφότεροι από το χώρο του hip-hop. Ο Kendrick Lamar, το πρώτο μεγάλο φαβορί με οκτώ υποψηφιότητες και ο Drake ακολούθησε με επτά. Ο παραγωγός Boi-1da και η Brandi Carlile κέρδισαν από έξι, καθιστώντας την Carlile την γυναίκα με τις περισσότερες υποψηφιότητες για τα Gramys 2019. Οι Cardi B, Childish Gambino, HER, Lady Gaga, Maren Morris, ο παραγωγός Sounwave και ο mastering engineer Mike Bozzi ακολούθησαν με πέντε υποψηφιότητες.

Σε μια τελετή που κυριάρχησαν οι γυναίκες τραγουδίστριες και παρουσιάστριες, η Kacey Musgraves κέρδισε το album της χρονιάς και η Cardi B έγινε η πρώτη γυναίκα που κέρδισε το «best rap album» ως solo ερμηνεύτρια.

Στην αρχή της τελετής, η Alicia Keys, παρουσίασε τις «αδελφές τις»: Lady Gaga, Jada Pinkett Smith, Michelle Obama και Jennifer Lopez και τα μηνύματα έμπνευσης και ελπίδας συνέχισαν καθ ‘όλη τη διάρκεια της βραδιάς.

Το «This Is America» ​​του Childish Gambino κέρδισε τέσσερα βραβεία και το «Shallow» της Lady Gaga από την ταινία «A Star Is Born» κέρδισε δύο.

Record of the Year

Cardi B – I Like It

Brandi Carlile – The Joke

WINNER: Childish Gambino – This Is America

Lady Gaga & Bradley Cooper – Shallow

Drake – God’s Plan

Kendrick Lamar & SZA – All the Stars

Post Malone & 21 Savage – Rockstar

Zedd & Maren Morris – The Middle

Album of the Year

H.E.R. – H.E.R.

Brandi Carlile – By the Way, I Forgive You

Drake – Scorpion

Various Artists – Black Panther: The Album

WINNER: Kacey Musgraves – Golden Hour

Post Malone – Beerbongs & Bentleys

Cardi B – Invasion of Privacy

Janelle Monáe – Dirty Computer

Song of the Year

Brandi Carlile – The Joke

WINNER: Childish Gambino – This Is America

Drake – God’s Plan

Lady Gaga and Bradley Cooper – Shallow

Kendrick Lamar & SZA – All the Stars

Ella Mai – Boo’d Up

Shawn Mendes – In My Blood

Zedd, Maren Morris & Grey – The Middle

Best New Artist

Jorja Smith

Chloe X Halle

Luke Combs

Greta Van Fleet

H.E.R.

WINNER: Dua Lipa

Margo Price

Bebe Rexha

Best Pop Vocal Album

Camila – Camila Cabello

Meaning Of Life – Kelly Clarkson

WINNER: Sweetener – Ariana Grande

Shawn Mendes – Shawn Mendes

Beautiful Trauma – P!nk

Reputation – Taylor Swift

Best Pop Solo Performance

«Colors» – Beck

«Havana (Live)» – Camila Cabello

«God Is A Woman» – Ariana Grande

WINNER: «Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)» – Lady Gaga

«Better Now» – Post Malone

Best Pop Duo/Group Performance

«Fall In Line» – Christina Aguilera Featuring Demi Lovato

«Don’t Go Breaking My Heart» – Backstreet Boys

«‘S Wonderful» – Tony Bennett & Diana Krall

WINNER: «Shallow» – Lady Gaga & Bradley Cooper

«Girls Like You» – Maroon 5 Featuring Cardi B

«Say Something» – Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton

«The Middle» – Zedd, Maren Morris & Grey

Best Traditional Pop Vocal Album

Love Is Here To Stay – Tony Bennett & Diana Krall

WINNER: My Way – Willie Nelson

Nat «King» Cole & Me – Gregory Porter

Standards (Deluxe) – Seal

The Music…The Mem’ries…The Magic! – Barbra Streisand

Best Dance Recording

Northern Soul» – Above & Beyond Featuring Richard Bedford

«Ultimatum» – Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)

«Losing It» – Fisher

WINNER: «Electricity» – Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson

«Ghost Voices» – Virtual Self

Best Dance/Electronic Album

Singularity – Jon Hopkins

WINNER: Woman Worldwide – Justice

Treehouse – Sofi Tukker

Oil Of Every Pearl’s Un-Insides – SOPHIE

Lune Rouge – TOKiMONSTA

Best Contemporary Instrumental Album

The Emancipation Procrastination – Christian Scott aTunde Adjuah

WINNER: Steve Gadd Band – Steve Gadd Band

Modern Lore – Julian Lage

Laid Black – Marcus Miller

Protocol 4 – Simon Phillips

Best Rock Performance

«Four Out Of Five» – Arctic Monkeys

WINNER: «When Bad Does Good» – Chris Cornell

«Made An America» – THE FEVER 333

«Highway Tune» – Greta Van Fleet

«Uncomfortable» – Halestorm

Best Metal Performance

«Condemned To The Gallows» – Between The Buried And Me

«Honeycomb» – Deafheaven

WINNER: «Electric Messiah» – High On Fire

«Betrayer» – Trivium

«On My Teeth» – Underoath

Best Rock Song

«Black Smoke Rising» – Greta Van Fleet

«Jumpsuit» – Twenty One Pilots

«MANTRA» – Bring Me The Horizon

WINNER: «Masseduction» – St. Vincent

«Rats» – Ghost

Best Rock Album

Rainier Fog – Alice In Chains

M A N I A – Fall Out Boy

Prequelle – Ghost

WINNER: From The Fires – Greta Van Fleet

Pacific Daydream – Weezer

Best Alternative Music Album

Tranquility Base Hotel + Casino – Arctic Monkeys

WINNER: Colors – Beck

Utopia – Björk

American Utopia – David Byrne

Masseduction – St. Vincent

Best R&B Performance

«Long As I Live» – Toni Braxton

«Summer» – The Carters

«Y O Y» – Lalah Hathaway

WINNER: «Best Part» – H.E.R. Featuring Daniel Caesar

«First Began» – PJ Morton

Best Traditional R&B Performance

WINNER: «Bet Ain’t Worth The Hand» – Leon Bridges

«Don’t Fall Apart On Me Tonight» – Bettye LaVette

«Honest» – MAJOR.

WINNER: «How Deep Is Your Love» – PJ Morton Featuring Yebba

«Made For Love» – Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

Best R&B Song

WINNER: «Boo’d Up» – Ella Mai

«Come Through And Chill» – Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi

«Feels Like Summer» – Childish Gambino

«Focus» – H.E.R.

«Long As I Live» – Toni Braxton

Best Urban Contemporary Album

WINNER: Everything Is Love – The Carters

The Kids Are Alright – Chloe x Halle

Chris Dave And The Drumhedz – Chris Dave And The Drumhedz

War & Leisure – Miguel

Ventriloquism – Meshell Ndegeocello

Best R&B Album

SEX & CIGARETTES – Toni Braxton

GOOD THING – Leon Bridges

HONESTLY – Lalah Hathaway

WINNER: H.E.R. – H.E.R

GUMBO UNPLUGGED (LIVE) – PJ Morton

Best Rap Performance

«Be Careful» – Cardi B

«Nice For What» – Drake

WINNER: «King’s Dead» – Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake

WINNER: «Bubblin» – Anderson .Paak

«Sicko Mode» – Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

«Win» – Jay Rock

Best Rap/Sung Performance

«Like I Do» – Christina Aguilera Featuring Goldlink

«Pretty Little Fears» – 6lack Featuring J. Cole

WINNER: «This Is America» – Childish Gambino

«All The Stars» – Kendrick Lamar & SZA

«Rockstar» – Post Malone Featuring 21 Savage

Best Rap Song

WINNER: «God’s Plan» – Drake

«King’s Dead» – Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake

«Lucky You» – Eminem Featuring Joyner Lucas

«Sicko Mode» – Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

Best Rap Album

WINNER: INVASION OF PRIVACY – Cardi B

SWIMMING – Mac Miller

VICTORY LAP – Nipsey Hussle

DAYTONA – Pusha T

ASTROWORLD – Travis Scott

Best Country Solo Performance

«Wouldn’t It Be Great?» – Loretta Lynn

«Mona Lisas And Mad Hatters» – Maren Morris

WINNER: «Butterflies» – Kacey Musgraves

«Millionaire» – Chris Stapleton

«Parallel Line» – Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance

«Shoot Me Straight» – Brothers Osborne

WINNER: «Tequila» – Dan + Shay

«When Someone Stops Loving You» – Little Big Town

«Dear Hate» – Maren Morris Featuring Vince Gill

«Meant To Be» – Bebe Rexha & Florida Georgia Line

Best Country Song

«Break Up In The End» – Cole Swindell

«Dear Hate» – Maren Morris Featuring Vince Gill

«I Lived It» – Blake Shelton

WINNER: «Space Cowboy» – Kacey Musgraves

«Tequila» – Dan + Shay

«When Someone Stops Loving You» – Little Big Town

Best Country Album

Unapologetically – Kelsea Ballerini

Port Saint Joe – Brothers Osborne

Girl Going Nowhere – Ashley McBryde

WINNER: Golden Hour – Kacey Musgraves

From A Room: Volume 2 – Chris Stapleton

Best New Age Album

Hiraeth – Lisa Gerrard & David Kuckhemann

Beloved – Snatam Kaur

WINNER: Opium Moon – Opium Moon

Molecules Of Motion – Steve Roach

Moku Maluhia : Peaceful Island – Jim Kimo West

Best Improvised Jazz Solo

«Some Of That Sunshine» – Karrin Allyson

WINNER: «Don’t Fence Me In» – John Daversa Big Band Featuring DACA Artists

«We See» – Fred Hersch, soloists

«De-Dah» – Brad Mehldau Trio

«Cadenas» – Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

Best Jazz Vocal Album

My Mood Is You – Freddy Cole

The Questions – Kurt Elling

The Subject Tonight Is Love – Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace

If You Really Want – Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza

WINNER: The Window – Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album

Diamond Cut – Tia Fuller

Live In Europe – Fred Hersch Trio

Seymour Reads The Constitution! – Brad Mehldau Trio

Still Dreaming – Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade

WINNER: Emanon – The Wayne Shorter Quartet

Best Large Jazz Ensemble Album

All About That Basie – The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart

WINNER: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom – John Daversa Big Band Featuring DACA Artists

Presence – Orrin Evans And The Captain Black Big Band

All Can Work – John Hollenbeck Large Ensemble

Barefoot Dances And Other Visions – Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

Best Latin Jazz Album

Heart Of Brazil – Eddie Daniels

WINNER: Back To The Sunset – Dafnis Prieto Big Band

West Side Story Reimagined – Bobby Sanabria Multiverse Big Band

Cinque – Elio Villafranca

Yo Soy La Tradición – Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

Best Gospel Performance/Song

«You Will Win» – Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr

«Won’t He Do It» – Koryn Hawthorne

WINNER: «Never Alone» – Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly

«Cycles» – Jonathan McReynolds Featuring DOE; Jonathan McReynolds

«A Great Work» – Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

«Reckless Love» – Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson

WINNER: «You Say» – Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury

«Joy.» – for KING & COUNTRY; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom

«Grace Got You» – MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben

«Known» – Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells

Best Gospel Album

One Nation Under God – Jekalyn Carr

WINNER: Hiding Place – Tori Kelly

Make Room – Jonathan McReynolds

The Other Side – The Walls Group

A Great Work – Brian Courtney Wilson

Best Contemporary Christian Music Album

WINNER: Look Up Child – Lauren Daigle

Hallelujah Here Below – Elevation Worship

Living With A Fire – Jesus Culture

Surrounded – Michael W. Smith

Survivor: Live From Harding Prison – Zach Williams

Best Roots Gospel Album

WINNER: Unexpected – Jason Crabb

Clear Skies – Ernie Haase & Signature Sound

Favorites: Revisited By Request – The Isaacs

Still Standing – The Martins

Love Love Love – Gordon Mote

Best Latin Pop Album

Prometo – Pablo Alboran

WINNER: Sincera – Claudia Brant

Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2 – Natalia Lafourcade

2:00 AM – Raquel Sofía

Vives – Carlos Vives

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

Claroscura – Aterciopelados

Coastcity – COASTCITY

Encanto Tropical – Monsieur Periné

Gourmet – Orishas

WINNER: Aztlán – Zoé

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Primero Soy Mexicana – Angela Aguilar

Mitad Y Mitad – Calibre 50

Totalmente Juan Gabriel Vol. II – Aida Cuevas

Cruzando Borders – Los Texmaniacs

Leyendas De Mi Pueblo – Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

WINNER: ¡México Por Siempre! – Luis Miguel

Best Tropical Latin Album

Pa’ Mi Gente – Charlie Aponte

Legado – Formell Y Los Van Van

Orquesta Akokán – Orquesta Akokán

Ponle Actitud – Felipe Peláez

WINNER: Anniversary – Spanish Harlem Orchestra

Best American Roots Performance

«Kick Rocks» – Sean Ardoin

«Saint James Infirmary Blues» – Jon Batiste

WINNER: «The Joke» –  Brandi Carlile

«All On My Mind» – Anderson East

«Last Man Standing» – Willie Nelson

Best American Roots Song

«All The Trouble» – Lee Ann Womack

«Build A Bridge» – Mavis Staples

WINNER: «The Joke» – Brandi Carlile

«Knockin’ On Your Screen Door» – John Prine

«Summer’s End» – John Prine

Best Americana Album

WINNER: By The Way, I Forgive You – Brandi Carlile

Things Have Changed – Bettye LaVette

The Tree Of Forgiveness – John Prine

The Lonely, The Lonesome & The Gone – Lee Ann Womack

One Drop Of Truth – The Wood Brothers

Best Bluegrass Album

Portraits In Fiddles – Mike Barnett

Sister Sadie II – Sister Sadie

Rivers And Roads – Special Consensus

WINNER: The Travelin’ McCourys – The Travelin’ McCourys

North Of Despair – Wood & Wire

Best Traditional Blues Album

Something Smells Funky ‘Round Here – Elvin Bishop’s Big Fun Trio

Benton County Relic – Cedric Burnside

WINNER: The Blues Is Alive And Well – Buddy Guy

No Mercy In This Land – Ben Harper And Charlie Musselwhite

Don’t You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues Of Blue Lu Barker) – Maria Muldaur

Best Contemporary Blues Album

WINNER: Please Don’t Be Dead – Fantastic Negrito

Here In Babylon – Teresa James And The Rhythm Tramps

Cry No More – Danielle Nicole

Out Of The Blues – Boz Scaggs

Victor Wainwright And The Train – Victor Wainwright And The Train

Best Folk Album

Whistle Down The Wind – Joan Baez

Black Cowboys – Dom Flemons

Rifles & Rosary Beads – Mary Gauthier

Weed Garden – Iron & Wine

WINNER: All Ashore – Punch Brothers

Best Regional Roots Music Album

Kreole Rock And Soul – Sean Ardoin

Spyboy – Cha Wa

Aloha From Na Hoa – Na Hoa

WINNER: No ‘Ane’i – Kalani Pe’a

Mewasinsational – Cree Round Dance Songs – Young Spirit

Best Reggae Album

As The World Turns – Black Uhuru

Reggae Forever – Etana

Rebellion Rises – Ziggy Marley

A Matter Of Time – Protoje

WINNER: 44/876 – Sting & Shaggy

Best World Music Album

Deran – Bombino

Fenfo – Fatoumata Diawara

Black Times – Seun Kuti & Egypt 80

WINNER: Freedom – Soweto Gospel Choir

The Lost Songs Of World War II – Yiddish Glory

Best Children’s Album

WINNER: All The Sounds – Lucy Kalantari & The Jazz Cats

Building Blocks – Tim Kubart

Falu’s Bazaar – Falu

Giants Of Science – The Pop Ups

The Nation Of Imagine – Frank & Deane

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books and Storytelling)

Accessory To War (Neil deGrasse Tyson & Avis Lang) – Courtney B. Vance

Calypso – David Sedaris

Creative Quest – Questlove

WINNER: Faith – A Journey For All – Jimmy Carter

The Last Black Unicorn – Tiffany Haddish

Best Comedy Album

Annihilation – Patton Oswalt

WINNER: Equanimity & The Bird Revelation – Dave Chappelle

Noble Ape – Jim Gaffigan

Standup For Drummers – Fred Armisen

Tamborine – Chris Rock

Best Musical Theater Album

WINNER: The Band’s Visit – Original Broadway Cast

Carousel – 2018 Broadway Cast

Jesus Christ Superstar Live In Concert – Original Television Cast

My Fair Lady – 2018 Broadway Cast

Once On This Island – New Broadway Cast

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Call Me By Your Name (Various Artists)

Deadpool 2 (Various Artists)

WINNER: The Greatest Showman (Various Artists)

Lady Bird (Various Artists)

Stranger Things (Various Artists)

Best Score Soundtrack for Visual Media

WINNER: Black Panther – Ludwig Göransson

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer

Coco – Michael Giacchino

The Shape Of Water – Alexandre Desplat

Star Wars: The Last Jedi – John Williams

Best Song Written for Visual Media

«All The Stars» (Kendrick Lamar & SZA) Track from: Black Panther

«Mystery Of Love» (Sufjan Stevens) Track from: Call Me By Your Name

«Remember Me» (Miguel Featuring Natalia Lafourcade) Track from: Coco

WINNER: «Shallow» (Lady Gaga & Bradley Cooper) Track from: A Star Is Born

«This Is Me» (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble) Track from: The Greatest Showman

Best Instrumental Composition

WINNER: «Blut Und Boden (Blood And Soil)» – Terence Blanchard/Track from: Blackkklansman (Original Motion Picture Soundtrack)

«Chrysalis»- Jeremy Kittel (Kittel & Co.)

«Infinity War» – Alan Silvestri/ Track from: Avengers: Infinity War

«Mine Mission» – John Powell & John Williams/Track from: Solo: A Star Wars Story

«The Shape Of Water» – Alexandre Desplat/ Track from: Original Motion Picture Soundtrack The Shape Of Water

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

«Batman Theme» (TV) – Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis/Track from: Superheroes

«Change The World» – Take 6

«Madrid Finale» – John Powell/Track from: Original Motion Picture Score Ferdinand

«The Shape Of Water» – Alexandre Desplat/Track from: Original Motion Picture Soundtrack The Shape Of Water

WINNER: «Stars And Stripes Forever» – John Daversa Big Band Featuring DACA Artists/ Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom

Best Arrangement, Instruments and Vocals

«It Was A Very Good Year» – Matt Rollings & Kristin Wilkinson, Willie Nelson/Track from: My Way

«Jolene» – Dan Pugach & Nicole Zuraitis, Dan Pugach/Track from: Plus One

«Mona Lisa» – Vince Mendoza, Gregory Porter/Track from: Nat «King» Cole & Me

«Niña» – Gonzalo Grau, Magos Herrera & Brooklyn Rider/Track from: Dreamers

WINNER: «Spiderman Theme» – Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter/Track from: Superheroes

Best Recording Package

Be The Cowboy (Mitski)

Love Yourself: Tear (BTS)

WINNER: Masseduction (St. Vincent)

The Offering (The Chairman)

Well Kept Thing (Foxhole)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

Appetite For Destruction (Locked N’ Loaded Box) – Guns N’ Roses

I’ll Be Your Girl – The Decemberists

Pacific Northwest ’73-74′: The Complete Recordings – Grateful Dead

WINNER: Squeeze Box: The Complete Works Of «Weird Al» Yankovic – «Weird Al» Yankovic

Too Many Bad Habits – Johnny Nicholas

Best Album Notes

Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924 – Various Artists

4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings Of America’S Iconic Instrument – Charles A. Asbury

The 1960 Time Sessions – Sonny Clark Trio

The Product Of Our Souls: The Sound And Sway Of James Reese Europe’s Society Orchestra – Various Artists

Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981 (Deluxe Edition) – Bob Dylan

WINNER: Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris – Various Artists

Best Historical Album

Any Other Way – Jackie Shane

At The Louisiana Hayride Tonight… – Various Artists

Battleground Korea: Songs And Sounds Of America’s Forgotten War – Various Artists

A Rhapsody In Blue – The Extraordinary Life Of Oscar Levant – Oscar Levant

WINNER: Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris – Various Artists

Best Engineered Album, Non-Classical

All The Things That I Did And All The Things That I Didn’t Do – The Milk Carton Kids

WINNER: Colors – Beck

Earthtones – Bahamas

Head Over Heels – Chromeo

Voicenotes – Charlie Puth

Producer of the Year, Non-Classical

Boi-1da

Linda Perry

Kanye West

WINNER: Pharrell Williams

Larry Klein

Best Remixed Recording

«Audio (CID Remix)» (LSD)

«How Long (EDX’s Dubai Skyline Remix)» (Charlie Puth)

«Only Road (Cosmic Gate Remix)» (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)

«Stargazing (Kaskade Remix)» (Kygo Featuring Justin Jesso)

WINNER: «Walking Away (Mura Masa Remix)» (Haim)

Best Immersive Audio Album

WINNER: Eye In The Sky – 35th Anniversary Edition (The Alan Parsons Project)

Folketoner (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)

Seven Words From The Cross (Matthew Guard & Skylark)

Sommerro: Ujamaa & The Iceberg (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir)

Symbol (Engine-Earz Experiment)

Best Engineered Album, Classical

Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

John Williams At The Movies (Jerry Junkin & Dallas Winds)

Liquid Melancholy – Clarinet Music Of James M. Stephenson (John Bruce Yeh)

WINNER: Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11 (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)

Visions And Variations (A Far Cry)

Producer of the Year, Classical

WINNER: Blanton Alspaugh

David Frost

Elizabeth Ostrow

Judith Sherman

Dirk Sobotka

Best Orchestral Performance

Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4 (Seattle Symphony)

Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works (National Orchestral Institute Philharmonic)

Schumann: Symphonies Nos. 1-4 (San Francisco Symphony)

WINNER: Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11 (Boston Symphony Orchestra)

Best Opera Recording

Adams: Doctor Atomic (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)

WINNER: Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (The Santa Fe Opera Orchestra)

Lully: Alceste (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)

Strauss, R.: Der Rosenkavalier (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)

Verdi: Rigoletto (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)

Best Choral Performance

Chesnokov: Teach Me Thy Statutes (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)

Kastalsky: Memory Eternal (The Clarion Choir)

WINNER: McLoskey: Zealot Canticles (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)

Rachmaninov: The Bells (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)

Seven Words From The Cross (Skylark)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

WINNER: Anderson, Laurie: Landfall – Laurie Anderson & Kronos Quartet

Beethoven, Shostakovich & Bach – The Danish String Quartet

Blueprinting – Aizuri Quartet

Stravinsky: The Rite Of Spring Concerto For Two Pianos – Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin

Visions And Variations – A Far Cry

Best Classical Instrumental Solo

«Bartók: Piano Concerto No. 2» (Berliner Philharmoniker)

Biber: The Mystery Sonatas (Boston Baroque)

Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 In G Minor, Op. 26 (The Academy Of St. Martin In The Fields)

Glass: Three Pieces In The Shape Of A Square – Craig Morris

WINNER: «Kernis: Violin Concerto» (Seattle Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album

ARC (Les Violons Du Roy)

The Handel Album – Philippe Jaroussky

Mirages – Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles

Schubert: Winterreise – Randall Scarlata; Gilbert Kalish

WINNER: Songs Of Orpheus – Monteverdi, Caccini, D’India & Landi
Karim Sulayman; Jeannette Sorrell

Best Classical Compendium

WINNER: Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’; Poems Of Life; Glacier; Rush – JoAnn Falletta

Gold – The King’s Singers

The John Adams Edition – Simon Rattle

John Williams At The Movies – Jerry Junkin

Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi – Peter Oundjian

Best Contemporary Classical Composition

Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

«Du Yun: Air Glow» (International Contemporary Ensemble)

Heggie: Great Scott (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)

WINNER: «Kernis: Violin Concerto» (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)

«Mazzoli: Vespers For Violin» (Olivia De Prato)

Best Music Video

«Apes***» – The Carters

WINNER: «This Is America» – Childish Gambino

«I’m Not Racist» – Joyner Lucas

«PYNK» – Janelle Monáe

«MUMBO JUMBO» – Tierra Whack

Best Music Film

Life In 12 Bars – Eric Clapton

Whitney (Whitney Houston)

WINNER: Quincy – Quincy Jones

Itzhak -Itzhak Perlman

10 μούσες του Ιταλικού σινεμά

10 μούσες του Ιταλικού σινεμά

STEFANIA SANDRELLI

Έγινε γνωστή με το Διαζύγιο Αλλά Ιταλικά του Pedro Germi το 1961
10 actresses muses italian

Monica Bellucci

στο Malena του  Giuseppe Tornatore το 2000
 

Monica Vitti

έπαιξε σε ταινίες του Michelangelo Antonioni
 

Ingrid Bergman

ένα ντροπαλό γράμμα της στον Roberto Rossellini το 1948 την έκανε σταρ του Ιταλικού σινεμά εγκαταλείποντας την πατρίδα της την Σουηδία
 

Laura Betti

που ήδη είχε συνεργασθεί με τον Fellini το 1960, προχώρησε στην συνεργασία με τον Pierpaolo Pasolini
 

Claudia Cardinale

ίσως η ωραιότερη γυναίκα του Ιταλικού σινεμά την ανέδειξε η συνεργασία της με τον   Luchino Visconti
 

Sophia Loren

από τις πιο διάσημες σε διεθνές επίπεδο και ο  Vittorio De Sica
 

Giulietta Masina

και ο Federico Fellini
 

Mariangela Melato

και η Lina Wertmüller
 

Daria Nicolodi

και Dario Argento

Pin It on Pinterest